یادداشتهایی کوتاه در مورد بازاریابی_برند_ اقتصاد و سرمایه گذاری.....
sms  یا سرویس پیام کوتاه یکی از تکنولوژیهای نوین ارتباطی است که در دنیای بازاریابی از سال ۱۹۹۲با ارسال پیام در قالب متن متولد شد

انجمن بازاریابی از طریق تلفن همراه (MMA) این نوع بازاریابی را هر شکلی از فعالیت بازاریابی، تبلیغات یا پیشبرد فروش با هدف جذب و هدایت مشتریان از طریق تلفن همراه تعریف می کند. در این روش بازاریابی از ارسال پیام در غالب متن، صوت و تصویر (گرافیک) استفاده می شود و اصطلاح بازاریابی از طریق SMS زمانی بکار می رود که فعالیتهای بازاریابی سازمان از طریق این تکنولوژی صورت می گیرد.

ویژگیهای کلی SMS

1) سرعت انتقال پیام به مخاطبان و بازار هدف

2) توانایی ارسال پیام به تعداد کثیری از مردم در یک لحظه

3) امکان ذخیره سازی پیامهای ارسالی توسط مخاطبان در حافظه تلفن همراه

4) سطح دسترسی بالای افراد به تلفن همراه و سرویس SMS

5) سهولت استفاده برای ارسال کننده و دریافت کننده

6) امکان پیگیری و اندازه گیری نتایج حاصله از عملکرد بازاریابی شرکت

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم اسفند 1385ساعت 12:34  توسط سیامک میراحمدی  | این هم نوعی تبلیغ برای نمایش کیفیت و دوام یک تایر خارجی اتومبیل

اولین مطلبی که با مشاهده این تصاویر به ذهنم رسید تفاوت تبلیغات داخلی با خارجی بود وآن این که در تبلیغات داخلی کمتر از جذابیت ها تصویری و گرافیکی استفاده می شود و تاکید بیشتر بر گفتار و ارائه متن های طولانی و خسته کننده است وآخر اینکه نباید مطلبی که در تصویر بیان شده نوشته شود ویا مطلبی که در متن تبلیغ آمده در تصویر نمایش داده شود

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم اسفند 1385ساعت 7:55  توسط سیامک میراحمدی  | 

این هم تبلیغ اداره پست استرالیا برای ارسال نامه به شکل سنتی !ایده جالبی داره خیلی خوشم آمدHeadline: If you really want to touch someone, send them a letter.
+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم اسفند 1385ساعت 16:57  توسط سیامک میراحمدی  | 

تأثیر تبلیغات بر زندگی انسانها

تبلیغ به زبان ساده تأثیر گذاری بر مخاطب به منظور خرید (خدمت یا کالا) و یا تغییر نگرش و رفتار می باشد بنا به نظر متخصصین این صنعت، یکی از کارکردهای مهم تبلیغات در واقع ارائه حق انتخاب است همه ما در زندگی تحت تأثیر تبلیغات قرار داریم و ناچار به انتخاب هستیم از اتومبیلی که سوار می شویم، لباسی که می پوشیم، غذایی که می خوریم، آپارتمانی که جهت زندگی انتخاب می کنیم، دانشگاهی که تحصیل می کنیم، فیلمی که تماشا می کنیم، کتابی که مطالعه می کنیم، همسری که انتخاب می کنیم و... همه و همه تحت تأثیر تبلیغات جمعی، دوستان یا خانواده مان است.

شاید کمتر پدیده ای را بتوان یافت که در زندگی انسانها همسنگ تبلیغات تأثیر گذار باشد در بسیاری از کتابهای تبلیغات یا بازاریابی آمده است که از صبح که بر می خیزیم تا زمانی که می خوابیم تحت تأثیر تبلیغات هستیم ولی من فکر می کنم حتی در زمان استراحت و خواب نیز تبلیغات با ما همراه هستند بعبارتی شاید آمال و رویاء ها را نیز بتوان متأثر از تبلیغات و تخیلات موجود در تبلیغات پنداشت.

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم اسفند 1385ساعت 12:37  توسط سیامک میراحمدی  | 

بازاریابی توافقی                                                                   permiss marketing 

                      بازاریابی توافقی در فرهنگ لغت بازاریابی اینگونه تعریف می شود :

"هر شکلی از بازاریابی مستقیم و onlineکه شرکت نیازمند کسب اجازه از افراد برای ارسال پیامهای تبلیغاتی خود می باشد ".

احتمالا بقیه مطلب را هم می توانید حدس بزنید این اصطلاح بیشتر در مورد تبلیغات اینترنتی و موبایل مار کتینگ استفاده می شود با توجه به عدم هماهنگی و رضایت کاربران اینترنتی و تلفن همراه در خصوص دریافت پیامهای تبلیغاتی و ازدیاد این موارد احتمالا در آینده پاسخ کاربران به این پیامها منفی و نهایتا ارسال پیامهای تبلیغاتی قانونمند خواهد شد

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم اسفند 1385ساعت 7:40  توسط سیامک میراحمدی  | 

 

مشكلات خواندني ترجمه در دنياي تبليغات

شناساندن يك محصول در يك بازار جديد با به كارگيري سياست‌هاي تبليغاتي آن بازار، دشواري‌هاي خاصي را به همراه دارد و نيازمند درك دقيقي از فرهنگ، زبان و نوع نگاه و زندگي مردماني است كه در آن بازار حضور دارند.

گاهي حتي برگرداندن نام كالا يا انتخاب يك نام يا لفظ جديد، به دليل بي‌توجهي به تفاوت‌هاي زباني و فرهنگي، بسياري از شركت‌هاي بزرگ بين‌المللي را در بازار جهاني با مشكل مواجه كرده است. به چند نمونه از اين مشكلات كه براي چندين شركت بنام و معتبر دنيا به وجود آمده توجه كنيد:

) نام «كوكاكولا» براي اولين بار در كشور چين، با لفظ «ك - كو - ك - لا»  (Ke-Kou- Ke- La)  معرفي و به سرعت كار تبليغات بر روي اين محصول در اين بازار بزرگ آغاز شد. غافل از آن كه مفهوم اين عبارت در زبان چيني «اسب مادهء واكس‌زده» است. شركت كوكاكولا پس از مدتي از اين موضوع آگاه شد و از ميان _40 هزار حروف الفباي زبان چيني، عبارت «ك - كو - ك - ل»  _(Ko- Kou - Ko- Le)  به معناي لغوي «لذت در دهان» را برگزيد.وقتي نوشابهء پپسي به تايوان وارد شد، شعار تبليغاتي «سرزندگي با نسل پپسي»، به اشتباه به صورت «پپسي نياكان مردهء شما را به زندگي برمي‌گرداند» ترجمه شد.

)هنگامي كه شركت جنرال موتورز آمريكا، براي اولين بار اتومبيل شورلت «نوا» را به آمريكاي جنوبي وارد كرد، آگاه نبود كه واژهء «نوا»  (No Va)  در اين قسمت از آمريكا به معناي «بي‌حركت» يا «وسيله‌اي كه راه نمي‌رود» به كار مي‌رود.به محض آگاهي از اين موضوع، شركت جنرال موتورز نام اين محصول را در بازار مربوطه به «كاراييب» تغيير داد.

‌)‌ يك توليدي تي‌شرت در ميامي آمريكا، براي بازار اسپانيا پس از ديدار پاپ از اين كشور، تي‌شرت‌هايي توليد كرد كه روي سينهء آن‌ها شعار «من پاپ را ديدم» به زبان اسپانيايي چاپ شده بود. اما از آن‌جا كه احتمالاً طراح مربوطه در اين توليدي به زبان اسپانيايي مسلط نبود، معناي اين شعار به اسپانيايي «من سيب زميني را ديدم» از آب درآمد! چرا كه معادل كلمهء انگليسي « Pope » در زبان اسپانيايي « Papa » است كه معناي سيب‌زميني هم مي‌دهد.    

)همين اشتباه واژه‌اي، براي شعار تبليغاتي «آب معدني شوئپس» به وجود آمد كه به بازار ايتاليا وارد شده بود; اين شعار به زبان ايتاليايي «آب دستشويي شوئپس» ترجمه شد.

) شعار تبليغاتي سيگار آمريكايي سيلم، «سيلم - احساس آزادي»، در ابتداي ورود به بازار كشور ژاپن اين‌گونه ترجمه شد: «وقتي سيگار مي‌كشيد، احساس مي‌كنيد آن‌قدر تازه شده‌ايد كه فكرتان آزاد و خالي شده

منبع: روزنامه سرمايه – نوشته ابوالفضل كلانكي

)

+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم اسفند 1385ساعت 8:5  توسط سیامک میراحمدی  | 

اتاق بازرگانی بین المللی قواعد بسیاری برای فعالیت های تجاری گوناگون از جمله بازاریابی کالا تدوین کردهاست که برای اولین بار در سال ۱۹۳۷منتشر شد و به تازگی چاپ هشتم و به روز شده آن با تمرکز بر شیوه های نوین بازاریابی الکترونیکی منتشر شده است

این اتاق د رپی انتشار قواعد جدید بازاریابی به منظور مقابله با سو تغذیه ناشی از مصرف مواد غذایی و آشامیدنی تبلیغ شده بویژه برای کودکان ،استانداردهای اخلاقی تبلیغات و بازاریابی بر مواد خوراکی و نوشیدنی را به عنوان الحاقیه جدید به چارچوب نوین استانداردهای اخلاقی تبلیغات و بازاریابی مواد غذایی و آشامیدنی اضافه کرد.

برخی از این استانداردها عبارتند از:

۱ـ بازاریابی نباید تشویق به مصرف بیش از اندازه باشد

۲ـ اندازه بسته های مواد خوراکی متناسب باشد

۳ـ ادعا در خصوص سلامتی و مغذی بودن مواد مبنای علمی داشته باشد

۴ـ بسته های خوراکی نباید به عنوان جایگزین یک وعده غذایی معرفی شود

۵ـ خوراکی و نو شیدنی نباید برای سلامتی مهم جلوه داده شود

۶ـ استفاده از کارتون های شادی بخش برای کودکان قابل قبول است ام نباید آنان را از تغذیه واقعی گمراه کند

۷ـ تبلیغات نباید کودک را به این توهم اندازد که استفاده از یک خوراکی او را محبوب، زرنگ و موفق در مدرسه و ورزش نشان می دهد.

۸ـ برچسب بسته ها باید به حروف و شیوه ای نوشته شود که برای کودک قابل درک باشد.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم اسفند 1385ساعت 8:17  توسط سیامک میراحمدی  | 

۱- منطبق با فرهنگ( سازمان و جامعه)

۲- پیچده ( دارای مفهوم عمیق )

۳- قابل احساس ( ملموس)

۴-  لطیف و روحانی

 ۵- همیشه نیازمند تعهد  ( حمایت تمام ذینفعان)

 

+ نوشته شده در  شنبه پنجم اسفند 1385ساعت 17:13  توسط سیامک میراحمدی  | 

۱- نادر بودن (کمیابی)

از انجا که علامت تجاری ، یادآور سابقه ، تاریخچه و پیشرفتهای شرکت است ، باید نادر و منحصر بفرد باشد تاهنگام مشاهده ، خلط  ادراک صورت نگیرد و مشتریان با دیدن آن ، تنها شرکت صاحب علامت تجاری را به یاد بیاورند

۲- دوام(بقا و ماندگاری)

دوره بقای علامت تجاری محصول میتواند کوتاه مدت باشد ، اما دوام و ماندگاری علامت تجاری شرکت باید میانمدت یا بلند مدت باشد ، زیرا ماندگاری آن ارتباطی مستقیم با حیات شرکت مورد استناد دارد

۳- غیر قابل انطباق

علامت تجاری به عنوان منبع ارزش ، نباید برای دیگران و رقبا ایجاد ارزش و سود آوری کند ویا باعث از دست دادن سود شرکت مربوطه گردد . درواقع ، نباید به دلیل تشابه و انطباق با علائم دیگر ، منجر به موارد پیش گفته شود .

۴- غیر قابل تقلید

علامت تجاری باید غیر قابل تقلید باشد تا رقبا و کسانی که قصد سوء استفاده از اعتبار و ارزش شرکتها دارند ، نتوانند ارزش ایجاد شده توسط شرکت را به سوی خود سوق دهند ، با انجام مکانیزم هایی به روی علامت تجاری میتوان غیر قابل تقلید بودن آن را تشدید کرد

الف - پیچیدگی اجتماعی :

نفوذ علامت در اجتماع به نحوی که همگان ظاهر و صاحب آن را کاملا" بشناسند این کار به کمک ابزارهایی همچون : محصول خوب ، خدمات پس از فروش و ... امکان پذیر است

ب - ابهام :

علامت تجاری میتواند دارای ابهامهایی باشد که تقلید را دشوار میسازند

۵- غیر قابل جانشین

علامت تجاری، باید به نحوی ظاهر شود که رقبا نتوانند نقش جانشینی برای آن ایفا کنند ، زیرا در بسیاری از موارد ، رقبا از ارزش ایجاد شده توسط شرکتها ، سوء استفاده کرده و آن ارزشها را به سمت علامت تجاری خود میبرند که از لحاظ شبیه سازی ظاهری باعلامت تجاری موفق ، رابطه برقارا کرده است.

+ نوشته شده در  شنبه پنجم اسفند 1385ساعت 17:9  توسط سیامک میراحمدی  | 

 ۱-علامت تجاری شرکت به ارزشهای موسسین،ما لکان، مدیران و کارکنان گرایش دارد، ولی علامت تجاری محصول به جذب مشتری و تصنعی بودن توجه می کند

۲-کارکنان و نیروی انسانی شاغل، در شرکت نقش مهمی در انتقال ارزشهای علامت تجاری شرکت و ارزش آفرینی در روند علامت گذاری تجاری شرکت دارندُ اما این نقش در مورد علامت تجاری محصول بدلیل گذرا بودن مدت عمر آن، بسیار کمرنگ است.

۳ـ علامت تجاری شرکتها، شاخصی مهم در نگرش استراتژیک و دارایی های استراتژیک آنهاست، اما علامت تجاری محصول در نگرش استراتژیک شرکت دخالت اندکی دارد و به ندرت به عنوان دارایی استراتژیک شرکت تلقی می شود.

۴ـ علامت تجاری شرکت، معمولاً مورد بازنگری و تغییر قرار نمی گیرد، اما علامت تجاری محصول ممکن است با هر سری تولید مورد تغییر و بازنگری قرار گیرد.

۵ـ دوره عمر علامت تجاری محصول با رسیدن عمر محصول به دوره افول ، به پایان می رسد، ولی دوره عمر علامت تجاری شرکت با عمر شرکت گره خورده است.

 

 

 

+ نوشته شده در  شنبه پنجم اسفند 1385ساعت 10:43  توسط سیامک میراحمدی  | 

چند روز پیش همکارم اطلاع داد که نبودی از فلان شرکت تماس گرفتند برای کتاب بهترین برندها و بالاخره دیروز طی تماس تلفنی متوجه شدم می خواهند کتاب بهترین برندها را منتشر کنند و ظاهرا هر  شرکت یا سازمانی برای این منظور آگهی بدهد  نامش در کتاب بهترین برندها درج خواهد شد این هم یک روش برای انتخاب بهترین نام و نشانهای تجاری.
+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم اسفند 1385ساعت 7:55  توسط سیامک میراحمدی  | 

نامها و برندها تا زمانی که با آنها ارتباط برقرار نکردهایم یا در واقع درگیر نشده ایم برای ما یک معنی دارند و بعد از در گیر شدن ذهنی معنی دیگری مثلا نام انسا نها یا کا لا ها در واقع شخصیت جایگاه و...نام تجاری باعث علاقه و حتی خرید یک نام میشود یاد مثالی افتادم که جالب بود تعدادی محقق دو دختر  هم سن وسال را به تعدادی از مردم نشان میدهند واز آنهامی خواهند بگویند  کدام یک زیباتر است در وهله اول هر دو دختر امتیاز مساوی کسب می کنند سپس محققین برای آنها نامهای متفاوت برمی گزینند این بار دختری که مثلا کریستینا بوده از دختری که نام دیگری داشته امتیاز بیشتری کسب می کندو نسبت امتیازات این بار ۸۰به ۲۰ بوده است حالا ملاحظه بفرمائید بک نام زیبا تا چه حد موثر و مهم است شاید علت انتخاب نام وبلاگ هم فقط به یک خاطره برمی گردد
+ نوشته شده در  سه شنبه یکم اسفند 1385ساعت 8:28  توسط سیامک میراحمدی  |